GEO és H tarifa tudnivalók
Milyen áramtarifák léteznek? (ELMŰ-ÉMÁSZ E.ON szerint)
A1 tarifa: a legismertebb, ezt használják a leggyakrabban, egy zónaidős, éjjel-nappal ugyanazon az áron szolgáltatják az áramot
A2 tarifa: kedvezőbb tarifa, mert 2 zónaidős.
- zóna: csúcsidő – hétköznap reggel 7:00 és este 23:00 óra közötti időszak
- zóna: völgyidő – hétköznap 23:00 és reggel 7:00 közötti időszak, illetve hétvége
B tarifa: egy vezérelt áram, külön villanyórája van, erre lehet csatlakoztatni a hőtárolós készülékeket, mint például a bojlert, de ez csak napi 8 órára kapcsol be
GEO tarifa (csak ELMÜ-ÉMÁSZ)
H tarifa
Mi is az a H-tarifa és GEO tarifa?
Kedvezményes áramtarifák hőszivattyúk, hőszivattyús klímaberendezések és egyéb megújuló energiaforrásból kiépített rendszerek esetén igénybe vehető áramszolgáltatás.
MI A H-TARIFA?
A H-tarifa csak fűtési szezonban vehető igénybe. A H-tarifa célja, hogy a hőszivattyúk és a napenergiából és egyéb megújuló energiaforrásból kiépített fűtési rendszerek esetén, a hő ellátást biztosító berendezések működését közvetlenül szolgáló készülékek (pl. szivattyúk, kompresszorok, automatikák stb.) áramfogyasztását egy kedvezőbb árú tarifa felhasználásával lehessen biztosítani.
Egy gazdaságos és környezetbarát, megújuló energiát használó berendezésekre vonatkozó villamosenergia szolgáltatás, amely október 15-től április 15-ig vehető igénybe, de a nap 24 órájában rendelkezésére áll.
Főleg fűtésre ajánljuk – fűtési idényben a kedvezményes H tarifa kerül kiszámlázásra, míg az ezen kívüli időszakban (pl. nyáron hűtési üzemmódban) normál A1-es tarifa.
Díja 30-40 %-kal kedvezőbb, mint az A és B tarifáé, külön mért, kéttarifás mérőberendezés (2 villanyóra) szükséges hozzá.
H-tarifa ár
A H tarifa árszabása az éjszakai áramnál (B tarifa) nem lehet magasabb.
A fűtési szezon hivatalosan október 15.-től a következő év április 15.-ig tart, ebben az időszakban vehető igénybe 0-24 órában megszakítás nélkül, folyamatos üzemben a H-tarifa.
A H-tarifa igénybevételének műszaki kritériumai
Megújuló energiaforrásokhoz kiépített rendszerekhez használható, fan-coil-os hőszivattyús vagy direkt elpárolgású hőszivattyús klímás rendszerekhez használható fűtés esetén.
Split klíma berendezések esetében olyan készülékekre érvényes, amelyekre a minimum COP érték (A2/A20): 3 COP.
A H-tarifára csatlakoztatott berendezések csak külön erre a célra kialakított nem leválasztható áramkörre kapcsolhatók. Az áramszolgáltató által biztosított kéttarifás kialakítású mérőberendezés szükséges. Az A1 normál és a B éjszakai tarifára is igényt tarthat a fogyasztó a H-tarifa alkalmazása mellett.
H-tarifa igénylés és kialakítás menete
A H-tarifa igényléséhez fel kell venni az áramszolgáltatóval a kapcsolatot és a szükséges dokumentumokat ki kell tölteni: H-tarifa igénylő lap, a csatlakoztatni kívánt berendezések adatlapja stb. A szükséges dokumentumokkal és azok kitöltésével kapcsolatban bővebben tájékozódhat a szolgáltatója honlapján.
A H-tarifás mérőhely és az elektromos hálózat kialakításához fel kell venni a kapcsolatot egy erre alkalmas regisztrált villanyszerelővel, aki kiépíti a megfelelő teljesítményű elektromos hálózatot a csatlakoztatandó berendezések számára.
MI A GEO TARIFA?
Egy környezetbarát, megújuló energiát használó berendezésekre vonatkozó villamosenergia szolgáltatás vezérelt csatlakozási ponttal rendelkező fogyasztóknak, ami egy vezérelt, külön felszerelt villanyórát jelent. A mérési hely kialakításáról a fogyasztónak kell gondoskodnia.
Egész évben használható, kivéve naponta 2 szer 2 órára szünetel az áramszolgáltatás (8.00-10.00 illetve 16.00-18.00 között), tehát ebben az időszakban a fűtés is szünetel.
Ajánlott felületfűtés / felülethűtés hőleadóval ellátott rendszerhez, ill. nagy hőtároló tömeggel rendelkező épületekhez.
Díja 30-40 %-kal kedvezőbb, mint az A és B tarifáé.
A GEO kedvezményes tarifa a H-tarifával szemben kizárólag az ELMÜ-ÉMÁSZ szolgáltatási területein elérhető el.
Újonnan telepített vagy meglévő hőszivattyús rendszerek áramellátására vehető igénybe. A GEO tarifa igénylésének és telepítésének feltételei megegyezik, a H-tarifáéval kizárólag lakossági felhasználók vehetik igénybe.
GEO tarifa ár
Árszabása a mindenkori A1 lakossági tarifa 35%-a.
GEO vagy H-tarifa
Ha a fűtési rendszer alacsony hőmérsékletű felület fűtés és az épület szigetelése is megfelelő esetleg van puffer tároló a rendszerben, abban az esetben megfelelő a GEO tarifa alkalmazása.
A napi 2×2 óra üzemszünet különösebb problémát nem okoz, akár -15C°-os külső hőmérséklet mellett sem lesz jelentős lehűlés az épületben. További előnye, hogy nyáron a hűtést is kedvezményes áramtarifa mellet lehet üzemeltetni.
A GEO tarifa hátránya, hogy a legtöbb hőszivattyú nem túl jól tolerálja az áram kimaradást, főleg ha az éppen a leolvasztási ciklusba esik és az elektronika sem kimondottan szereti a napi kétszeri áramkimaradást.
Abban az esetben, ha a fűtésre nem felületfűtést alkalmazunk, hanem fan-coilt vagy direkt elpárolgású hőszivattyús klímát és az épület szigetelése nem túl jó, akkor érdemesebb a H-tarifát választani.
Mivel a GEO tarifa csak az ELMŰ-ÉMÁSZ területén elérhető ezért sok esetben a H-tarifa áll csak rendelkezésre.
Milyen készülékekhez igényelhető a GEO tarifa?
Csak hőszivattyús berendezésekre, ezen belül egyes klímaberendezésekre igényelhető, mellyel fűteni és hűteni lehet.
Kik vehetik igénybe a GEO tarifát?
Lakossági ügyfelek, 3×63 Ampert (39 kW) meg nem haladó névleges csatlakozási értékkel rendelkező üzleti ügyfelek és közintézmények.
Mi a GEO tarifa feltétele levegő/levegő hőszivattyúk, klímaberendezések esetében?
- 2-6 kW névleges fűtőteljesítmény esetén az EUROVENT által megadott minimum SCOP érték: 4.1
- 6,1-12 kW névleges fűtőteljesítmény esetén az EUROVENT által megadott minimum SCOP érték: 3.8
- 12 kW névleges fűtőteljesítmény felett az EUROVENT által megadott minimum COP érték (A2/A20): 3.0
A 12kW feletti levegő/levegő készülékek pillanatnyi (COP) értékeknek +2 °C külső, és +20 C belső hőmérséklet mellett kell teljesülniük.
Mik a levegő/levegő hőszivattyúk, klímaberendezések műszaki követelményi GEO tarifa esetében?
- A hálózatra csatlakoztatni kívánt hőszivattyúknak el kell érniük, vagy meg kell haladniuk a fent megadott értékeket.
- Csak olyan hőszivattyús berendezés helyezhető üzembe, amely külső hőmérsékleti működési tartománya minimum -15°C.
- A kedvezményes tarifa kizárólag a hőszivattyú berendezés villamos energia ellátására használható.
- A hőszivattyú bekötését külön mért, vezérelt elosztó hálózati áramkörre állandó jelleggel rögzített módon, nem dugaszolhatóan kell elvégezni. Más berendezés üzemeltetése erről a csatlakozásról szerződésszegésnek minősül.
Meglévő hőszivattyú esetében is igényelhető a GEO tarifa?
Igen, de az erre a feladatra minősített villamos kivitelezőnek nyilatkoznia kell, hogy az előírt műszaki feltételeknek megfelel a meglévő belső hálózat és a mérőhely, illetve, ha szükséges a megfelelő átalakításokat el kell végeztetni.
Milyen dokumentumok szükségesek a GEO és H tarifa igényléséhez?
Ha teljesen új bekötésről van szó, akkor tulajdoni lap vagy adás-vételi szerződés, szerződéssel rendelkező ügyfelek számára villanyszámla vagy ügyfélszám,
személyazonosságot igazoló okirat, regisztrált villanyszerelő kivitelezői nyilatkozat a villamos hálózat kiépítéséről, hőszivattyú kivitelezői nyilatkozat a berendezés műszaki megfelelőségéről.
Hogyan kell igényelni a GEO és a H tarifát?
Töltse ki a szolgáltató weboldalán található igénylőlapot, vegye fel a kapcsolatot az illetékes áramszolgáltatóval, nyújtsa be az illetékes szolgáltatónál a csatlakoztatni tervezett készülékek, berendezések adatlapját. Az igénylést követően 15-20 napon belül tájékoztatást kap az ügyfél a műszaki gazdasági feltételekről.
Ki végezheti el a villamos bekötést?
csak MEE VET által minősített regisztrált villanyszerelő végezheti el a bekötést
A GEO ÉS H TARIFA ÖSSZEHASONLÍTÁSA
GEO tarifa
Előnyök
Egész évben igénybe vehető, ugyanaz a tarifa kerül kiszámlázásra
Kedvező áramköltség éves szinten
Hátrányok
Fűtési időszakban drágább, mint a H tarifa
Vezérelt tarifa, napi 2 x 2 órára szünetel az áramszolgáltatás a csúcsidőszakban minden nap, így ezekben az időszakokban fűtés-hűtés és HMV készítés sincs. Egyes hőszivattyú berendezések vezérlésének nem tesz jót a napi két alkalommal történő áramkimaradás. Könnyűszerkezetes, nagy hőtároló tömeg nélküli épületekhez nem javasolt.
H tarifa
Hátrányok
Csak fűtési időszakban nyújt kedvezményes árszabást.
Fűtési időszakon kívül (okt. 15-ápr. 15-ig) normál A1-es tarifa kerül kiszámlázásra
Előnyök
Fűtési időszakban kedvezőbb, mint a GEO tarifa
A H tarifával ellátott berendezés egész évben, minden időszakban használható, nem áll le a HMV készítés, fűtési időszakon belül (okt. 15-ápr. 15-ig) a kedvezményes H tarifa kerül kiszámlázásra.
Szükség esetén utólag GEO tarifáról lehetséges a „H” tarifára való áttérés, ez házon belüli elektromos átalakítást nem igényel.
További információk a www.elmuemasz.hu és a www.eon.hu oldalakon találhatóak.