Klíma típusok tudnivalók
Klímaberendezések típus szerint
A klímaberendezések két nagyobb típusba sorolhatók: megkülönböztetjük a monoblokk és a split klímákat. Az előbbi komplett egységből áll, míg a split klímák különálló részekből. A berendezés kiválasztásánál érdemes figyelembe venni, hogy mekkora helyiségben kívánjuk alkalmazni, milyen a berendezés zajszintje és hová lehet a készüléket felszerelni.
A monoblokk klímák
A klímaberendezések működési elve gyakorlatilag azonos, a kivitelezésben és az egyes részegységeik elhelyezésében mutatkoznak különbségek. A monoblokk klímák egy egységként üzemelnek, nincs külön kültéri és beltéri egységük. Előnye ezeknek a típusoknak, hogy nincs szükség csőrendszerre, így az üzembe helyezése egyszerűbb, illetve könnyebben áttelepíthetők más helyiségbe is.
A mobil klímák azok a berendezések, amelyek szakember segítsége nélkül is üzembe helyezhetők, nem igényelnek kiépítést. Ezeket a klímákat nem kell fixen rögzíteni, így tetszőlegesen áthelyezhetők. A szerkezetük könnyű, talpazattal vagy görgőkkel rendelkeznek az egyszerűbb szállítás érdekében. Tisztítása házilag elvégezhető, nem igényel szervizes beavatkozást.
Kompakt egység, melyhez nem tartozik külön kültéri egység, viszont a helyiségből elvont hőt egy légtechnikai cső segítségével a szabadba kell vezetni. A hűtéskor keletkezett kondenzvíz egy tartályba gyűlik össze, melyet időnként üríteni kell. Zajszintjük magasnak mondható, mivel a kompresszor a helyiségben elhelyezett berendezésbe van beépítve.
A mobil klímák negatívumai közé sorolható az alacsonyabb teljesítmény, mert kevésbé gyorsan hűtik le a légteret. Hátránya még a magas energiafogyasztás, továbbá nem helytakarékosak, ezért kisebb szobába nehézkes lehet az elhelyezése. A nagyobb átmérővel rendelkező kivezetőcső elhelyezése is problémát okozhat, akárcsak a kondenzvíz folyamatos eltávolítása, amely nem távozik automatikusan a rendszerből.
Az ablakklíma gyakorlatilag egy doboz, amely tartalmazza az összes működéshez szükséges alkatrészt: a kompresszort, az elpárologtatót, illetve a kondenzátort is. Nevéből adódóan a berendezés ablaknyílásba építhető. A telepítése viszonylag egyszerű, nem szükséges hozzá csővezeték kiépítése, viszont az ablakba helyezéshez kőműves, esetleg lakatos szakember bevonása is szükséges lehet. Olyan helyekre érdemes beépíteni, ahol a kültéri egység telepítése nem lehetséges vagy nem engedélyezett, mint például műemlékvédelem alá eső épületeknél.A keletkező kondenzvizet egy cső segítségével kell elvezetni. Zajszintje is a mobil klímáéhoz hasonlóan magas.
A split klíma azoknak a légkondicionáló berendezéseknek az összefoglaló neve, amelyek több különálló egységből épülnek fel. A kültéri és beltéri egységeket csőrendszer köti össze, amelyben a hűtőközeg kering. Egy kültéri egységhez több beltéri egység is köthető. A kültéri egység általában minden típusnál hasonló, a beltéri egységek kialakításában vannak különbségek.
Split klíma
A név egy osztott, azaz két egységből álló berendezést takar, mely kültéri és beltéri egységből áll. A beltéri egységek lehetnek oldalfali, kazettás (mennyezetbe süllyeszthető), parapet, mennyezet alá szerelhető, vagy légcsatornázható kialakításúak. Ezen klímák telepítése szakértelmet, speciális anyagokat és szerszámokat igényel, ezért a felszerelést és az üzembe helyezést klímás szakemberrel kell elvégeztetni. Ezek a legelterjedtebb és legjobb energiahatékonysággal rendelkező klímaberendezések.
Split klímák esetében általában az oldalfali klíma az, amelyet leginkább ismerünk. Lakásokban ezek a legelterjedtebb típusok, hiszen a beltéri egység falra szerelve bárhol elhelyezhető, ezáltal helytakarékos a használatuk. A klíma kivitelezése a kültéri-, és a beltéri egységek felszereléséből, az áramellátását biztosító vezetékek kiépítéséből, illetve az egységeket összekötő csővezetékek felszereléséből áll.
Legtöbbször a mennyezet alá kerül felszerelésre, amelynek helyét, ha nem körültekintően választjuk meg akkor egyenetlen lehet a hőelosztás. Az oldalfali klímák esztétikailag és funkciók tekintetében változatosak, ezek a különbségek a vételárban is megmutatkoznak.
Rendszerében tökéletesen megegyezik a split klíma berendezésekével, azzal a különbséggel, hogy egy klíma kültéri egységre több beltéri egység is csatlakoztatható. Esztétikai előny lehet, hogy egy épület homlokzatán csak egy kültéri egységet kell elhelyezni, viszont az egyes beltéri egységekhez tartozó csövezési hossz megnövekedhet. A bonyolultabb működésű rendszernek köszönhetően az ilyen rendszerek ára minimálisan magasabb, főként helytakarékosság szempontjából javasolt.
A parapet klímák kültéri egysége nem különbözik a többi split klímáétól, viszont a beltéri egység kialakítása speciális. Olyan helyekre kerül beüzemelésre, ahol nem megvalósítható a mennyezethez közeli oldalfalra rögzítés, például a tetőtéri lakásoknál. Padlóhoz közeli falfelületekre, illetve vízszintesen a mennyezetre szerelhetők. A parapet klímákat előszeretettel használják irodákban, ipari létesítményekben, mivel jóval nagyobb teljesítménnyel rendelkeznek és fűtésre is használhatók. Méretük általában nagyobb a hagyományos klímáknál, illetve az áruk is magasabb lehet, a speciális szerelhetőségük miatt.
Háztartásokban tehát ezt a típusú klímát csak különleges esetekben érdemes használni, ha a lakás adottságai ezt indokolják. Azok számára is jó megoldás lehet a parapet klíma, akik hatékony fűtési rendszert szeretnének és kivitelezési okokból más fűtési megoldás nem lehetséges.
Console klímák
A konzol vagy console klímák sokban hasonlítanak a parapet légkondikra, azonban padlón álló kialakítással készülnek, tehát saját lábaik vannak és nem a falra rögzítik őket. Nem rendelkeznek mennyezetre szerelhető változattal.
A kazettás klíma álmennyezetbe süllyesztett, beépíthető klímaberendezés. A leggyakoribb típus az úgynevezett 4 utas kazettás típus, ami annyit jelent, hogy a kazettás beltéri egység 4 irányba fújja a levegőt. A kazettás klímák között léteznek 1 utas, 2 utas, 4 utas és körbe kifújós álmennyezeti kazettás légkondicionálók is. Esztétikus megjelenésük és jó levegő elosztásuk miatt közkedvelt klímaberendezések nem csak üzletekben és irodákban, hanem lakossági felhasználás területén is. A kazettás berendezések közkedveltek s ajánlottak a nagy légterű, vagy magas belmagassággal rendelkező helységekben, vagy akár padlásterekben is.
A légcsatornás klímaberendezések szintén a mennyezeti klímacsaládba tartozó megoldások.
A központi légcsatornás klímaberendezések alkalmasak több helység egyidejű klimatizálására, hiszen egy kültéri egységből és egy légcsatornára csatlakoztatható beltéri egységből áll. Ezzel a módszerrel több helyiség egyidejű klimatizálása megoldható.
A készülék elhelyezéséhez álmennyezet szükséges, általában családi házak tetőtéri szobáinál kap helyet a megoldás. További előnye, hogy utólagosan is beszerelhető, szinte minden javítás nélkül. Nem szükséges falat vésni, valamint a kábelcsatornák, csövek, kábelek is elrejthetők, ellentétben a split klíma utólagos beszerelése esetén.